Compass advisory groups

The following are the committees who have helped to shape the Compass topic areas. Names and affiliations are listed as of completion of the work of each group. Please let us know if we have included or omitted your name in error.

Aging Advisory Group

Dawn Simonson, Metropolitan Area Agency on Aging – Co-convener
Yvonne Barrett, The Saint Paul Foundation
Ann Beckman, Metropolitan Council
Dave Bergstrom, Minnesota State Retirement System
Todd Bergstrom, Care Providers of Minnesota
Mary Birchard, Alzheimer's Association of Minnesota and North Dakota
Laura Bloomberg, Center for School Change, University of Minnesota
Katy Boone, Office on Aging, Carver County Public Health
Jeff Bostic, Aging Services of Minnesota
Kent Bottles, Institute for Clinical Systems Improvement
Julie Brunner, Minnesota Council of Health Plans
Patti Cullen, Care Providers of Minnesota
Kim Dayton, William Mitchell College of Law
Lisa Edstrom, School of Public Health, University of Minnesota
Nancy Eustis, Humphrey Institute of Public Affairs
Michele Fedderly, Hospice Minnesota
Lucy Rose Fischer
Cheryl Frank, Inver Hills Community College
Hal Freshley, Minnesota Board on Aging
Kathleen Gaylord, Dakota County
Tom Gillaspy, Minnesota State Demography Center
Dick Graham, Inver Hills Community College
Francis Harris, Urban Partnership
Mark Hoisser, DARTS
Kate Houston, Metropolitan Area Agency on Aging
Neil Johnson, Minnesota Home Care Association
Nan Just, SE Metro SAIL
Sean Kershaw, Citizens League
Michele Kimball, AARP MN
LaRhae Knatterud, Minnesota Department of Human Services
Gayle Kvenvold, Minnesota Health and Housing Alliance
Jennifer Lundblad, Stratis Health
Deb McKinley, Stratis Health
Robert Meiches, Minnesota Medical Association
Brenda Norman, Minnesota Management and Budget
Greg Owen, Wilder Research
Deb Paone, Normandale Center for Healing and Wholeness
Ed Ratner, Minnesota Medical Directors Association
Tracy Smith, City of Bloomington
Dan Strittmater, Presbyterian Homes and Services
Catherine Sullivan, Minnesota Gerontological Society
Lucy Swift, Twin Cities Public Television
Lezlie Taylor, Greater Twin Cities United Way
Connie Waldera, Washington County Public Health and Environment
Leni Wilcox, Community Services for the Elderly, Amherst H. Wilder Foundation
Lois Yellowthunder, Hennepin County

Arts and Culture Advisory Group

Arleta Little, The McKnight Foundation – Co-convener
Leslie Barlow, Northern Lights
Jack Becker, Forecast Public Art
Brandon Boat, The Theater of Public Policy
Sam Brown, Midwest Music Fest / Winona Fine Arts Commission
Shannon Brunette, Penumbra Theatre
Alsa Bruno, Blackout Improv
Molly Chase, Springboard for the Arts
Ananya Chatterjea, Ananya Dance Theatre
Jay Coogan, Minneapolis College of Art and Design
Sharon DeMark, The Saint Paul Foundation
Craig Dunn, VSA Minnesota
Ryan Evans, Wilder Research
Jeff Freeman, Penumbra Theatre
John Gebretatose, Blackout Improv
Sue Gens, Minnesota State Arts Board
Anthony Gibbs, The Ohio History Connection
Joel Glaser, Ampers
Dave Glenn, Artist
Christina Ham, Playwright Center & Playwright
Andrea Jenkins, University of Minnesota
Chad Johnston, Saint Paul Neighborhood Network (SPNN)
Alberto Justiniano, Teatro del Pueblo
Chad Kampe, Mid-continent Oceanographic Institute
Gulgun Kayim, City of Minneapolis
Brenda Kayzar, Northeast Minneapolis Arts Association (NEMAA)
Ashley Kolka, Arrowhead Regional Arts Council
Lucas Koski, ArtSpace
Sarah Krefting, MacPhail Center for Music
Colleen Landkamer, USDA Rural Development
Oskar Ly, Artist
Ifrah Mansour, Artist
Dana Mattice, Duluth Art Institute
Kate McDonald, MN Original TPT Twin Cities
Herman Milligan, Jr., The Fulton Group LLC
Kathy Mouacheupao, Twin Cities Local Initiatives Support Corporation (TC LISC)
Dipankar Mukherjee, Pangea World Theater
Kristen Murray, University of Minnesota
Erica Orton, Bush Foundation
Rebecca Peterson, Duluth-Superior Symphony Orchestra / creative placemaking in Fergus Falls
Bao Phi, The Loft Literary Center
Rohan Preston, Star Tribune
Noel Raymond, Pillsbury House Theatre
Tom Reynen, Saint Paul Art Collective
Eleanor Savage, Jerome Foundation
Tony Simmons, High School for the Recording Arts
Lyon Smith, Artist
Shelia Smith, Minnesota Citizens for the Arts and Chair of the Creative Minnesota Project
Nick Stuber, Wilder Research
Erik Takeshita, Bush Foundation
Chris Taylor, Minnesota Historical Society
Saymoukda Vongsay, Community Artist Leadership Initiative
Maya Weisinger, Walker Art Center
Clarence White, Saint Paul Almanac
Teeko Yang, Northern Lights
Renae Youngs, Minnesota State Arts Board
Patti Zurlo, Zurlo Law Office

Children and Youth Advisory Group

Chris Ganzlin, The McKnight Foundation – Co-convener
Shaina Abraham, YouthCARE
Christa Anders, Advance Consulting
Allison Anfinson, Minnesota Department of Education
Kara Arzamendia, Children's Defense Fund Minnesota
Yvonne Barrett, The Saint Paul Foundation
Peter Benson, Search Institute
Dale Blythe, Center for Youth Development, University of Minnesota
Sheila Carrington, Women's Foundation of Minnesota
Laurie Davis, Advance Consulting
Ann DeGroot, Minneapolis Youth Coordinating Board
Kari Denissen Cunnien, Second Shift, St. Paul Mayor's Office
James Garness, Xcel Energy Foundation
Michelle Gerrard, Wilder Research
Joellen Gonder-Spacek, Mentoring Partnership of Minnesota
Julie Green, Golden Eagles, Minneapolis American Indian Center
Aretha Green-Rupert, Otto Bremer Foundation
Marjorie Greivous, Greater Twin Cities United Way
Lynn Haglin, Northland Foundation
Maureen Hartman, Hennepin County Library System
Margo Herman, University of Minnesota Extension
Greg Herzog, Minnesota Department of Public Safety
Beth Holger-Ambrose, Minnesota Department of Human Services
Cara Ibrahim, Carlson Family Foundation
Catherine Jordan, Children, Youth and Families Consortium, University of Minnesota
Karen Kolb Peterson, Saint Paul Public Library
Jim Koppel, Children's Defense Fund Minnesota
Mary Kosak, Blandin Foundation
Laura LaCroix-Dalluhn, Youth Community Connections
Val LaFave, Golden Eagles, Minneapolis American Indian Center
Mary LaGarde, Golden Eagles, Minneapolis American Indian Center
Anita Larson, Hamline University
Kathy Lentz, Greater Twin Cities United Way
Jane Leonard, Minneapolis Youth Coordinating Board
Nancy LeTourneau, Saint Paul Youth Services
Jean Locke, United Way of Olmsted County
Craig Luedemann, YouthCARE
Richard Mammen, Minneapolis Parks and Recreation
Denise Mayotte, The Sheltering Arms Foundation
Cara Miller, Minnesota 4-H Foundation
Tom Miller, TCM Consulting
Milica Mitterhauser, Retired
Deborah Moore, Center for Youth Development
Annie Nelson Ogunro, Bolder Options
Kathleen O'Donnell, The Minneapolis Foundation
Sheila Oehrlein, Minnesota Department of Education
Colleen O'Keefe, Sauer Children's Renew Foundation
Michael Resnick, University of Minnesota
Carleen Rhodes, The Saint Paul Foundation
Brigid Riley, Minnesota Organization on Adolescent Pregnancy, Prevention and Parenting
Polly Roach, Mentoring Partnership of Minnesota
Pete Rode, Minnesota Department of Health, Center for Health Statistics
Beki Saito, 4-H Youth Development Center, University of Minnesota
Damon Shoholm, Wilder Center for Communities
Brian Silverson-Hall, Minnesota School Age Care Alliance
April Sutor, United Way of Olmsted County
Amy Syversten, Search Institute
Nancy Tellor, The Richard M. Schulze Family Foundation
Carol Thomas, Minnesota Department of Education
Joyce Walker, University of Minnesota
Karen Woodward, Saint Paul Public Schools Foundation
Nou Yang, Wilder Center for Communities
Bass Zanjani, Hennepin County, Department of Health & Family Support

Civic Engagement Advisory Group (2015)

Diane Tran, HealthEast Care System – Co-convener
Meredith Beeson, Target
Dot Belstler, Twin Cities Pride
Diane Benjamin, Otto Bremer Foundation
Lori Berg, Minnesota Philanthropy Partners
Sina Black, Minnesota Voice
Amber Cameron, University of Minnesota
Molly Chase, Springboard for the Arts
Scott Chazdon, University of Minnesota Extension
Steven Clift, E-Democracy
Duchesne Drew, Bush Foundation
Dan Frank, Initiative Foundation
Catherine Gray, The Minneapolis Foundation
Barbara Gunderson, Southern Minnesota Initiative Foundation
Denise Huynh, Coalition of Asian American Leaders
Derek Johnson, Augsburg College Sabo Center for Democracy and Citizenship
Beth Kadoun, Minnesota Chamber of Commerce
Sean Kershaw, Citizens League
Abdullah Kiatamba, African Immigrant Services
Matt Lewis, Greater MSP
Lee McGrath, Institute for Justice
Michael Peterson, Minnesota State Demographic Center
Noel Porter, Interfaith Action of Greater Saint Paul
Rinal Ray, Minnesota Council of Nonprofits
Polly Roach, Minnesota Association for Volunteer Administration
Vic Rosenthal, Jewish Community Action
Randi Roth, Interfaith Action of Greater Saint Paul
Kristin Schurrer, HandsOn Twin Cities
Erik Skold, Augsburg College Sabo Center for Democracy and Citizenship
Bo Thao-Urabe, Coalition of Asian American Leaders
Susana Valdés, National Youth Leadership Council
DeDee Varner, HealthPartners
Greg Wagner, West Central Initiative
Lisa Wagor, Blue Cross and Blue Shield of Minnesota

Civic Engagement Advisory Group (2007)

Sean Kershaw, Citizens League – Co-convener
Dean Alger, Consultant
Marcia Avner, Minnesota Council of Nonprofits
Ronnie Brooks, Wilder Center for Communities, Amherst H. Wilder Foundation
David Curle, Minnesota Policy Soup
Angela Eilers, Growth & Justice
Elaine Eschenbacher, Center for Democracy and Citizenship
Robert Fox, Metropolitan State University
Kao Ly Ilean Her, Council on Asian-Pacific Americans
Mark Hiemenz, Hands On Twin Cities
Annamarie Hill-Kleinhans, Indian Affairs Council
Larry Jacobs, Center for the Study of Politics and Governance
Vivian Jenkins Nelson, League of Women Voters Minnesota
Jay Kiedrowski, Center for Nonprofit Leadership, University of Minnesota
Anita Larson, School of Social Work, University of Minnesota
Debbie Lee, Junior League of St. Paul
Annette Meeks, Metropolitan Council
Mitch Pearlstein, Center of the American Experiment
Nan Skelton, Center for Democracy and Citizenship

Communications Advisory Group

James R. Boyle, Tunheim Partners
Mike Burbach, St. Paul Pioneer Press
David Curle, Minnesota Policy Soup
Tim Hanrahan, McKnight Foundation
John Manning, Minnesota Private College Council
Jeff Nelson, Minnesota Public Radio
Marsha Pitts-Phillips, Greater Twin Cities United Way
Lucy Swift, TPT

Disparities Advisory Group

Sandra L. Vargas, Minneapolis Foundation – Co-convener
Roger Banks, Council on Black Minnesotans
Jesse Bethke Gomez, CLUES
Claire Chang, The Saint Paul Foundation
Joan Cleary, Blue Cross/Blue Shield Minnesota Foundation
Rodolfo Guttierez, HACER
Douglas Hartmann, University of Minnesota
Kao Ly Ilean Her, Council on Asian-Pacific Minnesotans
Annamarie Hill-Kleinhans, Indian Affairs Council
Shawn Huckleby, Emerging Markets Homeownership Initiative
Adeel Lari, Humphrey Institute of Public Affairs, University of Minnesota
Allan Malkis, NorthWay Community Trust
Carlos Mariani-Rosa, Minnesota Minority Education Partnership
Kristine Martin, Hennepin County
Jeffrey Matson, Center for Urban and Regional Affairs, University of Minnesota
Ron McKinley, Fieldstone Alliance
Yusef Mgeni, St. Paul Public Schools
Mariam Mohamed, McKnight Foundation
Rogelio Munoz, Minnesota Chicano Latino Affairs Council
Kahn Nguyen, Northwest Area Foundation
Marthand Nookala, Hennepin County  
Myron Orfield, Institute on Race and Poverty
Gloria Perez-Jordan, The Jeremiah Program
Elizabeth Peterson, Greater Twin Cities United Way
Alexandra (Sandi) Pierce, Wilder Research
Jo-Anne Stately, Indian Land Tenure Foundation
Lee Pao Xiong, Center for Hmong Studies, Concordia College

Early Childhood Advisory Group

Barb Yates, Minnesota Early Learning Foundation – Co-convener
Ada Alden, Consultant
Jim Bartholomew, Minnesota Business Partnership
Richard Chase, Wilder Research
Christine Ganzlin, McKnight Foundation
Jane Kretzmann, Bush Foundation
Anita Larson, School of Social Work, University of Minnesota
Scott McConnell, University of Minnesota
Barbara O’Sullivan, Minnesota Department of Education
Todd Otis, Ready 4 K
Carol Rohde, Resources for Child Caring
Elaine Salinas, MIGIZI Communications
Judy Schumacher, Greater Twin Cities United Way
Deb Swenson-Klatt, Minnesota Department of Human Services
Kathryn Tout, Child Trends
Megan Waltz, Ready 4 K

Economy and Workforce Advisory Group (Statewide 2011)

Bill Blazar, Minnesota Chamber of Commerce and Grow Minnesota! – Co-convener
Kathy Tunheim, Senior Advisor to the Governor for Job Creation – Co-convener
Andriana Abariotes, Twin Cities Locial Initiatives Support Corporation
John Adams, University of Minnesota
Margaret Anderson Kelliher, Minnesota High Tech Association
Nancy Aronson Norr, Minnesota Power
Cecile Bedor, City of Saint Paul Planning and Economic Development
Laura Beeth, Fairview Health Services
Dave Berg, Crystal Sugar
Patrick Born, Metropolitan Council
Susan Brower, Minnesota State Demographic Center
Carol Cerney, Southern Minnestoa Initiative Foundation
Yvonne Cheung Ho, Metropolitan Economic Development Association
Katie Clark, State of Minnesota
Don Dewey, Introworks
Caren Dewar, Urban Land Institute
Jeff DeYoung, Baker Tilly
Jose Diaz, Wilder Research
Andrea Fernstan, Greater Twin Cities United Way
Brad Finstad, Center for Rural Policy and Development
Luz Maria Friaz, City of Saint Paul
Tom Gillaspy, Minnesota State Demographer
Rob Grunewald, Federal Reserve Bank of Minneapolis
Bob Gunther, Minnesota State House of Representatives
Lea Hartgett, Black Chamber of Commerce
Don Hickman, Initiative Foundation
Steve Hine, Minnesota Department of Employment and Economic Development
Kim Isenberg, Minnesota Department of Emploment and Economic Development
Elliott Jaffee, U.S. Bancorp
Louis Jambois, Saint Paul Port Authority
Curt Johnson, Citistates Group
Matt Kane, Growth & Justice
Elizabeth Kautz, Mayor of Burnsville
Shar Knutson, Minnesota AFL-CIO
Jan Kruchowski, Larson Allen Search, LLC
Brad Lehrman, Lommen Abdo
Joy Lindsay Star Tec Investments, LLC
Bryan Lindsley, Governor's Workforce Development Council
Tim Mahoney, Minnesota State House of Representatives
Scott Marquardt, Southwest Initiative Foundation
Susan Mauren, Teamsters Local 320
Daryn McBeth, Minnesota Agri-Growth Council
Dave McMillan, Allete, Inc.
Deb McMillan, Southwest Metro Chamber of Commerce
Eric Muschler, The McKnight Foundation
Tammy Omdal, City of Burnsville
Liz Peterson, Greater Twin Cities United Way
Mark Phillips, Commissioner, Department of Employment and Economic Development
Carolyn Roby, Wells Fargo Foundation Minnesota
Mary Rothchild, Minnesota State Colleges and Universities
Steve Rothschild, Twin Cities RISE!
Holly Sampson, Duluth Superior Area Community Foundation
Julie Schnell, Service Employees International Union
Tony Sertich, Iron Range Resources and Rehabilitation Board
Carrie Jo Short, The Saint Paul Foundation and Minnesota Community Foundation
Marty Sieve, Northwest Minnesota Foundation
Robin Sternberg, State of Minnesota
Nancy Straw, West Central Initiative
Joe Swedberg, Hormel Foods
Kathy Sweeney, State of Minnesota
Erik Takeshita, Twin Cities Local Initiatives Support Corporation
Nancy Vyskocil, Northwest Minnesota Foundation
Inez Wildwood, Allete, Inc.
Paul Williams, City of Saint Paul
Neal Young, Department of Employment and Economic Development

Economy and Workforce Advisory Group (Twin Cities 2007)

Michael Gorman, Split Rock Partners – Co-convener
John S. Adams, University of Minnesota
Paul Anton, Wilder Research
Bill Blazar, Minnesota Chamber of Commerce
Jim Campbell, Retired Chairman, Wells Fargo Bank Minnesota
Rob Grunewald, Federal Reserve Bank of Minneapolis
Martha Elizabeth (M.E.) Head, Minnesota Chamber of Commerce
Steve Hine, Minnesota Department of Employment and Economic Development
Todd Klingel, Minneapolis Regional Chamber of Commerce
Nan Madden, Minnesota Budget Project
Annette Meeks, Metropolitan Council
Brenda Norman, Governor’s Workforce Development Council
Steve Rothschild, Twin Cities RISE!
Bruce Steuernagel, Minnesota State Colleges and Universities (MnSCU)
Tom Stinson, Minnesota Department of Finance
Carrie Thomas, Jobs Now Coalition
Mark Vander Schaaf, Metropolitan Council
Charlie Weaver, Minnesota Business Partnership
Luke Weisberg, Lukeworks LLC

Education Advisory Group (Statewide 2012)

Brenda Cassellius, Minnesota Department of Education -- Co-convener
Marilee Grant, Boston Scientific -- Co-convener
Ali Anfinson, Minnesota Department of Education
Meghan Barp, Greater Twin Cities United Way
Jim Bartholomew, Minnesota Business Partnership
Evelyn Belton-Kocher, St. Paul Public Schools
Bill Blazar, Minnesota Chamber of Commerce
Dale Blyth, University of Minnesota
Bobbi Cordano, Amherst H. Wilder Foundation
Rose Chu, Minneapolis Public Schools
Jaci David, Blandin Foundation
Phil Davis, Minneapolis Community and Technical College
Tom Dooher, Education Minnesota
Jane Eastwood, City of St. Paul (Office of Mayor Chris Coleman)
Andi Egbert, Minnesota State Demographic Center
Sara Etzel, Minneapolis Public School District
Al Fan, Charter School Partners
Claudia Fuentes, City of Minneapolis (Office of Mayor RT Rybak)
Jeffrey A. Hassan, Esq., Twin Cities African American Leadership Forum
Susan Heegaard, Bush Foundation
Bob Hoffman, Minnesota State University - Mankato
Anne Hornickel, University of Minnesota
Karen Hynick, MnSCU
Barbara Kaufmann, 3M
Jeanne Kavanaugh, Target Corporation
Angelique Kedem, Saint Paul Promise Neighborhood
Eric Kloos, Minnesota Department of Education
Meghan Lerch, Target Corporation
Scott McConnell, University of Minnesota
Rob Mendolia, Brooklyn Junior High School
Caryn Mohr, Wilder Research
Dan Mueller, Wilder Research
Tony Murphy, St. Catherine University
Patrick Ness, Wilder Center for Communities
Yvonne Ng, St. Catherine University
Jean O'Connell, St. Paul School Board
Gail O'Kane, Minneapolis Community and Technical College
Todd Otis,Think Small
Doug Paulson, Minnesota Department of Education
Pete Rode, Minnesota Department of Health
Sondra Samuels, Northside Achievement Zone
Daniel Sellers, MinnCAN (local)
Jo-Anne Stately, Minneapolis Foundation
Jerry Timian, Philanthropy Partners

Education Advisory Group (Twin Cities 2007)

Alice Seagren, Minnesota Department of Education – Co-convener
Jim Bartholomew, Minnesota Business Partnership
Laura Bloomberg, Center for School Change
Ernest C. Davenport, Jr., University of Minnesota
Phil Davis, Minneapolis Community and Technical College (MCTC)
Kenneth Dragseth, Consultant
Meredith Fergus, Minnesota Private College Council
Roger Giroux, Anoka/Hennepin School District
Susan Heegaard, Minnesota Office of Higher Education
David Heistad, Minneapolis Public Schools
Tom Holman, The Morning Foundation
Eric Jolly, Science Museum of Minnesota
Judith Kahn, Minneapolis Youth Coordinating Board
Ted Kolderie, Education Evolving
Mark Misukanis, Minnesota Office of Higher Education
Carlos Mariani-Rosa, Minnesota Minority Education Partnership
Yusef Mgeni, St. Paul Public Schools
Dan Mueller, Wilder Research
Valerie Pace, IBM
Patty Phillips, North St. Paul-Maplewood-Oakdale Public Schools
Kate Rubin, Minnesota High Technology Association
Don Samuels, Ward 5, Minneapolis City Council
Elona Street-Stewart, St. Paul School Board

Environment Advisory Group

Steve Morse, Minnesota Environmental Partnership – Co-convener
Russ Adams, Alliance for Metropolitan Stability
Michael Anschel, Otogawa-Anschel Design-Build LLC
Rebecca Baumann, The Minnesota Project
Ken Bradley, Clean Water Action Minnesota
Jim Chiles, Minnesota Pollution Control Agency
Whitney Clark, Friends of the Mississippi River
Julia Earl, Preventing Harm Minnesota
Jim Erkel, Minnesota Center for Environmental Advocacy
Jenna Fletcher, Trust for Public Land
Edward Garvey, Minnesota Department of Commerce
Terry Gips, Sustainability Associates
Jeff Heegaard, 1000 Friends of Minnesota
Jamie Heipel, The Green Institute
Don Hickman, Initiative Foundation
Glen Hill, Minnesota Food Association
Steve Hobbs, Belwin
Anne Hunt, Office of Mayor Coleman, St. Paul
Mike Kelly, Rehbein Environmental Solutions
Peggy Ladner, The Nature Conservancy
Peggy Leppik, Metropolitan Council
Jill Mazullo, 1000 Friends of Minnesota
Gene Merriam, Freshwater Society
Michael Noble, Fresh Energy
Kathleen Schuler, Institute for Agriculture and Trade Policy
Sheldon Strom, Center for Energy and Environment
Rolf Thompson, Amherst H. Wilder Foundation
Joci Tilsen, Minnesota Food Association
Sally Wakefield, 1000 Friends of Minnesota
John Wells, Minnesota Environmental Quality Board
Keith Wendt, Minnesota Department of Natural Resources

Greater Minnesota City Profiles Advisory Group

Maggie Arzdorf-Schubbe, Bush Foundation
Kelly Asche, Center for Small Towns
Allison Barmann, Bush Foundation
Diane Benjamin, Otto Bremer Foundation
Nancy Fasching, Southwest Initiative Foundation
Dan Frank, Initiative Foundation
Don Hickman, Initiative Foundation
Arne Kildegaard, Center for Small Towns
Marty Sieve, Northwest Minnesota Foundation
Erik Torch, Northland Foundation
Marnie Werner, Center for Rural Policy and Development

Health Advisory Group

Mary Brainerd, HealthPartners – Co-convener
Peter Benner, AFSCME
Lois Berndt, West Side Community Health Services
Julie Brunner, Minnesota Council of Health Plans
Frank B. Cerra, Academic Health Center, University of Minnesota
Jim Chase, Minnesota Community Measurement
Melanie Countryman, Carver County Public Health
Marie Dotseth, National Institute of Health Policy
John R. Finnegan Jr., University of Minnesota
Rob Fulton, Ramsey County Public Health
Dorii Gbolo, Open Cities Health Center
Stefan Gildemeister, Minnesota Department of Health
Tom Griffin, Minnesota Institute of Public Health
Mary Sue Hansen, Suburban Ramsey Family Collaborative
James Jordan, Hamm Clinic
Sanne Magnan, Institute for Clinical Systems Improvement
Robert Meiches, Minnesota Medical Association
Robert Nesheim, Hamm Clinic
Richard Pettingill, Allina Hospitals and Clinics
Alexandra (Sandi) Pierce, Wilder Research
Erin Sexton, Minnesota Chamber of Commerce
Mark Sonneborn, Minnesota Hospital Association
SuzAnn Stenso-Velo, Metro Data Planners
Roxanne Tisdale, Open Cities Health Center
David Wessner, Park Nicollet Health Services

Housing Advisory Group

Timothy Marx, Commissioner, Minnesota Housing – Co-convener
Dan Bartholomay, McKnight Foundation
Glenn Dorfman, Minnesota Association of Realtors
Joseph Errigo, Former President & CEO, Common Bond Communities
Tom Fulton, Family Housing Fund
Karen Gajeski, Bremer Bank
Chris Galler, Minnesota Association of Realtors
Edward Goetz, Ph.D., Hubert H. Humphrey Institute of Public Affairs
Michael Grover, Federal Reserve Bank of Minneapolis
Jon Gutzmann, St. Paul Public Housing Agency
Chip Halbach, Minnesota Housing Partnership
George Karvel, University of St. Thomas
Barbara Lukermann, Center for Urban and Regional Affairs
Michael Noonan, Twin Cities Builders Association
Colleen O'Brien, HousingLink
Carolyn Olson, Greater Metropolitan Housing Corporation
Myron Orfield, Institute on Race and Poverty
Pam Perri Weaver, Builders Association of Minnesota
Guy Peterson, Metropolitan Council
Paul Rebholz, Wells Fargo & Co.
James Solem, former Commissioner of Minnesota Housing
Libby Starling, Minnesota Housing Finance Agency
Richard Todd, Minneapolis Federal Reserve Bank
Maureen Warren, Amherst H. Wilder Foundation

Immigration Advisory Group

William Blazar, Minnesota Chamber of Commerce – Co-convener
Sandra L. Vargas, Minneapolis Foundation – Co-convener
Jocelyn Ancheta, Blue Cross and Blue Shield of Minnesota Foundation
Bruce Corrie, College of Business and Organizational Leadership, Concordia University
Laura Danielson, Fredrikson & Byron LLP
Michael Darger, University of Minnesota Extension
Mitch Davis, Davis Family Dairies
Gloria Contreras Edin, Edin Consulting, LLC
Dr. Hamdy El-Sawaf, Al-Wafaa Center for Human Services
Nancy Fasching, Southwest Initiative Foundation
Katherine Fennelly, Hubert H. Humphrey Institute of Public Affairs, University of Minnesota
Brad Finstad, Center for Rural Policy and Development
Bob Fitch, Minnesota Landscape and Nursery Association
Tom Gillaspy, Minnesota State Demographer
Rodolfo Gutierrez, HACER
MayKao Hang, Amherst H. Wilder Foundation
Julie Hara, Marbrook Foundation
Ilean Her, Council on Asian Pacific Minnesotans
John Keller, Immigrant Law Center of Minnesota
Bricker Lavik, Dorsey & Whitney LLP
Ruby Lee, Northwest Area Foundation
Bob Lefebvre, Minnesota Milk Producers Association
Carlos Mariani, State of Minnesota
Daryn McBeth, Minnesota Agri-Growth Council
Jessica Meyerson, Wilder Research
Christa Otteson, Wilder Research
Greg Owen, Wilder Research
David Siegel, Hospitality Minnesota
Stacia Smith, Minnesota Chamber of Commerce
Jo-Anne Stately, Minneapolis Foundation
Joe Swedberg, Hormel Foods
Rosa Tock, Chicano Latino Affairs Council
Neal Young, Minnesota Department of Employment and Economic Development

Neighborhood Profiles Advisory Group (2014-2015)

Sarah Hernandez, McKnight Foundation – Co–Convener
Brett Costain, Twin Cities LISC
Diane Wanner, City of St. Paul
Erik Torch, Northland Foundation
Betsy Leach, District 1
Jeff Matson, CURA
Kristen Murray, CURA
Mary Kay Bailey, St. Paul Foundation
Allison Sharkey, Lake Street Community Council
Jake Reilly, City of Saint Paul
Haila Maze, City of Minneapolis

Neighborhood Profiles (Minneapolis/St. Paul) Advisory Group (2011)

Sarah Hernandez, The McKnight Foundation – Co-convener
Jeff Washburn, Metropolitan Consortium of Community Developers – Co-Convener
David Arbit, 10K Research
Amy Arcand, Corcoran Neighborhood Association
Mary Kay Bailey, Metro MSP
Patsy Bartley, Neighborhood Involvement Program
Hamilton Bell, Saint Paul Public Schools
Cathy Bennett, Urban Land Institute
Lee Blons, Plymouth Church Neighborhood Foundation
Jesse Bethke Gomez, CLUES
Mavis Brehm, Minnesota Association of Community Health Clinics
Katie Brokaw, University Avenue Business Association
Susan Brower, Minnesota State Demographic Center
Sam Buffington, Frogtown Neighborhood Association
John Carpenter, Excensus
Claire Chang, The Saint Paul Foundation
Steve Cramer, Project for Pride in Living
Tait Danielson-Castillo, Frogtown Neighborhood Association
Jessica Deegan, Minnesota Housing
Yingling Fan, University of Minnesota, Humphrey School of Public Affairs
Rebecca Fee, Blue Cross and Blue Shield of Minnesota Foundation
Elena Gaarder, West Side Citizens Organization
Baris Gumus-Dawes, Metropolitan Council
Joe Horan, Minneapolis Neighborhood Revitalization Program
Mark Hinds, Lyndale Neighborhood Association
Phan Thi Hoa, Council on Asian Pacific Islanders
Dan Hylton, Housing Link
Mary Keefe, Hope Community
Irna Landrum, Summit-University Planning Council
Betsy Leach, District 1 Community Council
Carolyn Link, Blue Cross and Blue Shield of Minnesota Foundation
Jeff Matson, Center for Urban and Regional Affairs
Brian McMahon, University United
Dr. Julie Nielsen, NorthPoint Health and Wellness Center
Noel Nix, Metropolitan Consortium of Community Developers
Liz Peterson, Greater Twin Cities United Way
Lydia Poor, NorthPoint Health and Wellness Center
Nieeta Presley, Aurora Saint Anthony Neighborhood Development Corporation
Ela Rausch, Federal Reserve Bank of Minneapolis
Kevin Reich, Minneapolis City Council
Karen Reid, Neighborhood Development Alliance
Kate Reilly, City of Saint Paul
Jessica Rosenfeld, City of Saint Paul
Vic Rosenthal, Jewish Community Action
David Rubedor, City of Minneapolis
Krysten Ryba, Wilder Research
Jeffrey Schneider, City of Minneapolis
Erica Schumacher, Office of the Mayor, City of Saint Paul
Jamie Schumacher, Northeast Community Development Corporation
Chandra Smith Baker, Pillsbury United Communities
Libby Starling, Metropolitan Council
Erik Takeshita, Twin Cities LISC
Rose Teng, Metropolitan Consortium of Community Developers
Diane Wanner, City of Saint Paul
Wesley Walker, NorthWay Community Trust
Joanne Walz, The Minneapolis Foundation
Joyce Wisdom, Lake Street Council

Public Safety Advisory Group

Tom Johnson, Council on Crime and Justice – Co-convener
Tom Adkins, Washington County
Mark Anderson, Barbara Schneider Foundation
Carol Arthur, Domestic Abuse Project
Roger Banks, Council on Black Minnesotans
Jude Foster, Sexual Violence Center
Luz Frias, Mayor’s Office, City of St. Paul
Michael Friedman, Legal Rights Center
Cheryl Holm-Hansen, Wilder Research
Robert Johnson, Anoka County
Fred LaFleur, Hennepin County
Sharon Lubinski, Minneapolis Police Department
Dr. Ruth Lynfield, Minnesota Department of Health
Tim O’Malley, Bureau of Criminal Apprehension
Myron Orfield, Institute on Race and Poverty
Sherman Patterson, Mayor’s Office, City of Minneapolis
Michael Paymar, State of Minnesota
Dan Pepper, Washington County
V. J. Smith, MAD DADS
John Stuart, State of Minnesota
Sarah Welter, Minnesota Supreme Court Administrator’s Office

STEM (Science, Technology, Engineering, Math) Advisory Group

Marilee Grant, Boston Scientific – Co-convener
Margaret Anderson Kelliher, Minnesota High Tech Association – Co-convener
Rose Chu, School of Urban Education, Metropolitan State University – Co-convener
Doug Paulson, Minnesota Department of Education – Co-convener
Joe Alfano, Minneapolis Public Schools
John Andrews, Northern Star Council, Boy Scouts
Missi Arens, Funded Initiatives, Girl Scouts
Tim Barrett, STEM Education & Workforce Development, Minnesota High Tech Association
Jim Bartholomew, Minnesota Business Partnership
Ronald Bennett, University of St. Thomas
Margaret Biggerstaff, Minnesota Department of Education
Eric Billiet, Minnesota Department of Education
Richard Bogovich, Rochester Area Math Science Partnership
Jane Casto, Minnesota High Tech Association Foundation Board
Richard Chase, Wilder Research
Liesl Chatman, Professional Development & Science House, Science Museum of Minnesota
Marty Davis, St. Paul Public Schools
Joel Donna, 3Ring
Sara Etzel, Minneapolis Public Schools
Andrea Ferstan, Jobs & Training Strategies, Greater Twin Cities United Way
Jessica Gehrke, 360º Center of Excellence, Bemidji State University
Michael Goar, Generation Next
Edith Gozali-Lee, Wilder Research
Kevin Gyolai, Inver Hills Community College
Jennifer Hauschildt, FindLaw, Thomson Reuters
Anne Hornickel, North Star STEM Alliance, University of Minnesota
Barbara Kaufmann, Education Giving, 3M Foundation
Alyssa Klein, Department of Employment and Economic Development
Kristine Kosek, Generation Next
Mike Lindstrom, SciMathMN and Minneapolis Public Schools
Peter Lindstrom, SciMathMN
Michael Madigan, Madigan, Dahl & Harlan PA
Jill Measells, The Works
James Mecklenburg, Minnesota Project Lead the Way
Cheryl Moeller, High Tech Kids
Tom Muchlinski, Minnesota Council of Teachers of Mathematics
Dan Mueller, Wilder Research
Yvonne Ng, National Center for STEM Elementary Education
Kay O'Keefe, Independent Contractor
John Olson, Minnesota Department of Education
Angela Osuji, Minneapolis Public Schools
Patricia Paulson, Bethel University
Michelle Ponsolle, Minnesota Independent School Forum
Christine Post, Thomson Reuters
Jim Rock, Augsburg College and NASA & NOAA
Eva Scates-Winston, MN State Colleges and Universities
Daniel Sellers, MinnCAN
Karl Smith, University of Minnesota
Daniel Solomon, Office of Senator Al Franken
Lisa Stone, Boston Scientific
Jessi Strinmoen, Rochester Area Chamber of Commerce
David Sylvestre, Patrick Henry H.S., Minneapolis Public Schools
Dana Trouth, Brooklyn Junior High School, Osseo Area Schools
Kim Van Wie, STARBASE Minnesota
Steve Walvig, The Bakken Museum

Technical Advisory Committee

Carol Berde, Strategy Consulting for Nonprofits and Philanthropies
Will Craig, Center for Urban and Regional Affairs, University of Minnesota
Tom Gillaspy, State of Minnesota
Todd Graham, Metropolitan Council
John Gunyou, City of Minnetonka
Ellery July, Minnesota Housing Partnership
Jay Kiedrowski, Humphrey Institute for Public Affairs, University of Minnesota
Toby Madden, Federal Reserve Bank of Minneapolis
Herman J. Milligan, Wells Fargo & Co.
Elizabeth Peterson, Greater Twin Cities United Way
Jeffrey Schneider, City of Minneapolis
Tom Stinson, Minnesota Department of Finance
Tom Walkington, Hennepin County
Tom Wegner, Land O’Lakes

Transportation Advisory Group (2014)

Charles Zelle, Minnesota Department of Transportation – Co-convener
Deanna Abott-Foster, Dayton's Bluff Community Council
Emily Ambrosy, West Central Initiative
Cathleen Amick, Western Community Transportation
Deanna Belden, MnDOT
Abbey Bryduck, Association of Minnesota Counties
Isabel Chanslor, Neighborhood Development Center
David Christianson, MnDOT
Jay Cowles, Unity Ave
Eric Davis, MnDOT
Margaret Donahoe, Minnesota Transportation Alliance
Jim Erkel, Minnesota Center for Environmental Advocacy
Mark Filipi, Metropolitan Council
Bill Goins, FedEx Healthcare Solutions
Tim Henkel, MnDOT
Lorrie Janatopoulos, Arrowhead Economic Development Agency
Beth Kessler, McKinsey
David Levinson, Center for Transportation Studies
Laura McCarten, Xcel
Arlene McCarthy, Metropolitan Council Laurie McGinnis, Center for Transportation Studies
Brian McLafferty, MnDOT
Roger Millar, Smart Growth America
Ann Mulholland, Minnesota Philanthropy Partners
Lee Munnich, Humphrey Institute
Lars Negstad, ISAIAH
Gretchen Nicholls, Twin Cities LISC
Andrew Owen, Center for Transportation Studies
Jonathan Sage, City of Saint Paul
Burny Tibbets, White Earth
Jessica Treat, Smart Trips
Dave Van Hattum, Transit for Livable Communities

Transportation Advisory Group (2007)

Robert Johns, Center for Transportation Studies – Co-convener
Gary Davis, University of Minnesota
Robert Dunphy, Urban Land Institute
Jim Erkel, Minnesota Center for Environmental Advocacy
Randy Halvorson, Cambridge Systematics, Inc.
Tim Henkel, MnDOT
John Hourdos, University of Minnesota
Curtis Johnson, Citistates Group
Connie Kozlak, Metropolitan Council
James Kranig, MnDOT
Kevin Krizek, Humphrey Institute of Public Affairs
Byron Laher, Greater Twin Cities United Way
Adeel Lari, Humphrey Institute of Public Affairs
David Levinson, University of Minnesota
Henry Liu, University of Minnesota
Robert Luckow, Hennepin County
Stephanie Malinoff, Center for Transportation Studies
Panos Michalopoulos, University of Minnesota
Dave Van Hattum, Transit for Livable Communities

Data Assistance

We would like to extend special thanks to the following people who assisted us with collecting data:
Pam Anderson, Minnesota Pollution Control Agency
Allison Anfinson, Minnesota Department of Education
Kristen Boelcke-Stennes, Minnesota Department of Human Services
Brenda Brannick, Minnesota Department of Human Services
Danette Buskovick, Minnesota Department of Public Safety
David Christopherson, Minnesota Pollution Control Agency
Peter Ciborowski, Minnesota Pollution Control Agency
Kerstin Forsythe, Minnesota Department of Education
Stefan Gildemeister, Minnesota Department of Health
Andy Holdsworth, Minnesota Department of Natural Resources
Steve Kloiber, Metropolitan Council
Urban Landreman, Hennepin County Human Services and Public Health Department
Howard Markus, Minnesota Pollution Control Agency
Judy Palermo, Minnesota Department of Health
Kari Palmer, Minnesota Pollution Control Agency
Debby Kay Peterson, Minnesota Department of Education
Sharon Pfeifer, Minnesota Department of Natural Resources
Nagi Salem, Minnesota Department of Health
Jean Schermer, Minnesota Department of Human Services
Joe Schindler, Minnesota Hospital Association
Alison Slaats, 1000 Friends of Minnesota
Julie Sonier, Minnesota Department of Health
Mark Sonneborn, Minnesota Hospital Association
Libby Starling, Minnesota Housing Finance Agency
Linda Stevens, Minnesota Department of Health
Ted Vernon, Minnesota Department of Education
Jonathan Walseth, Minnesota Department of Public Safety
Cathy Wegner, Minnesota Department of Education

Minnesota Compass

Minnesota Compass
www.mncompass.org
Led by Wilder Research

© 2017. All rights reserved.